Comparis

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Call for papers

Call for papers

Email Drukuj PDF

Redakcja półrocznika „Porównania”


zaprasza do nadsyłania tekstów do numeru 26(1)/2020  pt.


Robinsonada i komparatystyka. W trzechsetną rocznicę publikacji Robinsona Crusoe Daniela Defoe


Przypadająca na rok 2019 trzechsetna rocznica publikacji Robinsona Crusoe Daniela Defoe stanowi doskonałą okazję do zastanowienia się nad globalnym statusem robinsonady jako gatunku; nad stopniowym oddalaniem się kolejnych tłumaczeń, przekształceń, adaptacji od tekstu pierwotnego. Ten proces od początku miał charakter zjawiska międzynarodowego; termin „robinsonada” po raz pierwszy pojawił się w literaturze niemieckiej, a najpopularniejszy schemat narracyjny gatunku sformułowany został przez J. J. Rousseau w słynnej reinterpretacji wzorca zaproponowanej w Emilu.


W planowanym numerze „Porównań” planujemy wyeksponować takie zjawiska jak transnarodowy obieg gatunku, plastyczność jego form i zdolność do nieustannego dostosowywania się do zmiennych kontekstów historycznych, kulturowych i geograficznych. Zapraszamy do składania propozycji artykułów dotyczących gatunku robinsonady w różnych tradycjach narodowych, językowych i kulturowych. Interesuje nas również intermedialny wymiar funkcjonowania robinsonady – od szeroko pojętej kultury wizualnej, poprzez teatr do gier.


Numer ukaże się na początku 2020 roku. Na zgłoszenia czekamy do 31 lipca, a całe teksty do 30 września 2019 roku, pod adresem   Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Informacje na temat przygotowania tekstów do druku znajdują się na stronie www.porownania.amu.edu.pl.


„Porównania” są komparatystycznym półrocznikiem, poświęconym problematyce literaturoznawczej i kulturoznawczej w Europie Środkowo-Wschodniej. O renomie pisma zaświadcza jego indeksacja w bazach czasopism (SCOPUS, ERIH+, Index Copernicus) oraz punktacja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (14)

 

PolskiEnglish