Comparis

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Call for papers

Call for papers

Email Drukuj PDF

Redakcja półrocznika „Porównania” zaprasza do zgłaszania udziału w tomie 2(30)/2021 pt.:


W świecie gatunków. Humanistyka środowiskowa wobec relacji ludzko-nieludzkichW ostatnich dziesięcioleciach w refleksji humanistycznej obserwujemy przesunięcie podmiotu ludzkiego do wewnątrz całości naturo-kulturowych. Dzięki niemu odsłania się wielowymiarowość świata przyrody i złożona relacja między jego składowymi, których ludzie mogą, ale nie muszą być częścią. W konsekwencji uwaga badaczy i badaczek kieruje się nie tylko na globalny wymiar sprzężeń zwrotnych w ramach różnych ekosystemów, ale także na mikrorelacje, związki między podmiotami. W związku z tym na nowo istotny stał się też problem usytuowania człowieka w świecie i zarysowania granic ludzkiej sprawczości, tak silnie obecny we współczesnej humanistyce.


Tocząca się przynajmniej od lat 60. XX wieku polityczna dyskusja nad globalnymi konsekwencjami ludzkiej obecności na Ziemi głównie w odniesieniu do zmian klimatu, pogłębiająca się świadomość ekologiczna, debata wokół antropocenu czy globalna pandemia, której jesteśmy świadkami w ostatnich miesiącach, przyczyniają się do wzrostu zainteresowania relacjami wewnątrz środowiska. Nic nie zapowiada, że to się zmieni. Przeciwnie, świadomość zazębiania się światów ludzko-nieludzkich wciąż prowokuje nowe pytania.


W niniejszym numerze zastanawiamy się zatem, jakie są literackie, wizualne, muzyczne i performatywne reprezentacje świata przyrody, a także stosunków między ludźmi i pozostałym światem zwierzęcym oraz światem roślinnym w różnorakich tekstach kultury? Jakie są granice sprawczości różnych podmiotów funkcjonujących w środowisku społeczno-przyrodniczym? Jak zmieniała się konceptualizacja świata przyrody w przeszłości? Jak zmieniały się rzeczywiste relacje między różnymi podmiotami środowiskowymi (w tym ludźmi) w historii? Wreszcie: jak zakwestionowanie podziału kultura/natura wpłynęło na rozwój humanistyki i co nowego wniosło do rozumienia otaczającego nas świata?Zapraszamy do nadsyłania propozycji tematów wraz z krótkim abstraktem do 31 sierpnia 2020 roku. Na teksty czekać będziemy do 15 lutego 2021 roku. Przewidujemy możliwość publikacji artykułów w języku polskim, angielskim i niemieckim. Informacje o sposobie przygotowaniu tekstu do druku znajdują się pod adresem www.porownania.amu.edu.plZgłoszenia prosimy nadsyłać na jeden z poniższych adresów:

prof. UAM dr hab. Małgorzata Praczyk (redaktorka tematyczna numeru): Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

dr Emilia Kledzik (redaktorka naczelna „Porównań): Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


 „Porównania” figurują w bazie SCOPUS i ERIH+. Na liście MNiSW „Porównaniom” przypisano 70 punktów. 

PolskiEnglish